לדעתי קו הזמן שלכם קצר מדי,

1. אדם שהיה בן 20-25 ב-2012 כאשר חלומות היו כמו שאנחנו מכירים אותם היום יהיה רק בן 40-45 לפי התיאור שלכם ב’עידן השגרה’ ואמור להתייחס בשוויון נפש לעובדה שחלומות מתגשמים. לקח יותר מדור אחד עד שהפסיקו להתייחס לבנות שלובשות מכנסיים כ’משהו מיוחד’ וחלומות שמתגשמים אמורים להפוך לשגרה תוך 20 שנה? ובנות שלובשות מכנסיים (עדיין לפחות) לא גרמו לאסון בתחנות כוח כל שהן במדינות שכוחות שם..

2. באופן ספציפי תקופת ההתאוששות צריכה לקחת הרבה יותר זמן. א. אף פעם (אף פעם) אי אפשר לתקן משהו יותר מהר ממה שאפשר לשבור אותו. שנות ההסלמה+פורענות לוקחות כעשור, ההרס שיהיה והשיקום וההתאוששות של החברה. בניית האמון המחודש במוסדות, בשלטון, של האנשים באנשים אחרים (אתה אף פעם לא יודע מה השכן שלך חולם בלילה... האדם הכי נחמד יכול לחלום עליך כשפחת מין) חייב לקחת לפחות את אותה כמות זמן, וכנראה יותר. במיוחד עקב העובדה שבניית האמון הזו הינה אחרי שבירה של אמון.

3. בנוסף בנוגע לאופניים לרסן חלימה, מחקר מדעי לוקח זמן. במיוחד אם הוא עוסק באנשים, תרופות, סמים וכ’ו ולא רק בפרסום מאמרים. נגיד שאתם רוצים את הדבר הכי פשוט, סם שמונע שנת חלום או מפסיק את היכולת להגשים חלומות. צריך למצוא אחד כזה, לייצר אותו, לעשות ניסויים לראות אם הוא עובד, באיזה אחוזים, לאיזו תקופת זמן, אם אפשר לסמוך עליו עם אסירים ויותר מעניין, לעשות ניסויים לראות מה קורה לאנשים שעליהם הוא עובד, לראות אם אפשר לסמוך עליו עם אוכלוסייה אזרחית (לקבל אישור של ה-FDA, להתמודד עם השערורייה של התאבדויות הילדים שלקחו את התרופה שהתגלתה למרבה הצער מעט לפני שקיבלתם את האישור של ה-FDA, להסתיר את המחקרים הבלתי תלויים שטוענים שהסם שלכם בכלל לא עובד אחרי שחלם-על שהיה על הסם ברח מהכלא בעזרת עגור ענק.. וכ’ו).

4. ההתייחסות של החברה שלכם לחלמים מתחלפת יותר מדי פעמים בתקופת זמן קצרה מאוד. ציד מכשפות → כוכבי בידור → קטסטרופה (כלומר פחד וחשד כנגד החלמים שהם הגורמים לאסון) → שיגרה


זה ייבוש רציני, אבל אני חושב שיש משהו במה שאת/ה אומר/ת. -עידו


מי שכתב את זה, שיזדהה בבקשה. יותר נחמד ככה. חוץ מזה: אני לא אומרת שכן או שלא, האמת היא שאין לי דעה של ממש בשאלה אם זה מספיק ארוך או לא לשינוי מהסוג הזה, אבל אם אני מסתכלת על השינויים שחלו בעולם בשנים האחרונות - כשהייתי בחטיבה/תיכון לא היה אינטרנט לאף אחד (טוב, הכרתי פרופסור אחד בטכניון שהיה לו מודם 2400). היום אין חיים בלי אינטרנט, וכל מרקם החברה השתנה לחלוטין - ולרוב האוכלוסייה זה כבר נראה שגרתי לגמרי. כולה עשרים שנה. כנ”ל סלולרים. כנ”ל, אם כבר מדברים, מחשבים ביתיים.
אני חושבת שבני אדם מסתגלים לשינויים גדולים הרבה יותר מהר מכפי שהיה אפשר לחשוב. אם מסתכלים על השינויים ההיסטוריים הגדולים - מלחמות, מגפות, התפתחויות טכנולוגיות - אנחנו רואים שהדברים התחוללו ממש מהר.
השינוי שאתה מדבר עליו (בנות שלובשות מכנסיים), שלוקח זמן להסתגל אליו, הוא שינוי חברתי. שינוי חברתי מטבעו לוקח יותר זמן, משום שהוא לא מבוסס על שינוי אוביקטיבי “חיצוני” (כמו מחלה או טכנולוגיה חדשה, שהם שינויים חומריים שגוררים איתם הסתגלות הכרחית), אלא אך ורק על שינוי בנורמות. בכל פעם בהיסטוריה - ובפרט בימינו, עם אמצעי התקשורת והתחבורה המהירים - שהתחולל שינוי חומרי, ההסתגלות הייתה ממש מהירה, ועשרים שנה אחר כך אנשים כבר לא זכרו שפעם זה לא היה ככה. -Boojie


...אלא שלהגשמת החלומות יש גם אספקטים נורמטיביים וגם אובייקטיביים, ובניגוד לכל טכנולוגיה קיימת - היא בלתי נשלטת במלוא מובן המילה. אני רואה שתי אפשרויות: או שמפותחים “אמצעי מניעה” חזקים מספיק כדי לכונן מחדש, למעשה, את הסדר הישן - או שהחברה תתאקלם רק על ידי שינויים מרחיקי לכת מאד במהותה, שלא נראו כמותם, וזה לוקח זמן.

חוץ מזה, אני לא חושב שמישהו יתייחס בכלל להנחיות ה-FDA בעולם שבו גודזילות תוקפות את טוקיו מדי בוקר... אבל זה תלוי כמובן ברעיונות של היוצרים. -עידו


אבל כל העניין הוא שלא כל אחד יכול לחלום גודזילות שתוקפות את טוקיו ושיהיו אמיתיות מספיק כדי לגרום לשינוי אמיתי כלשהו. רוב העוצמות נמוכות. וכן - ודאי שיהיו שינויים חברתיים מרחיקי לכת, והם יקרו בזמן קצר מאד יחסית - בדיוק כפי ששינויים כאלה קרו בזמן מלחמת העולם השניה, למשל. - ניר


וגם אתה צודק... ייתכן שאני יוצר כאן תקדים עולמי ומספיילר סיפור שעוד לא נכתב, ובכל זאת: עד לאותה זוועה בזמביה (ושמישהו יגלה כבר מה קרה שם! :-P), החלימה אינה מאפשרת הסתגלות הדרגתית מכיוון שהיא עצמה מתגברת במהירות. הכאוס החברתי רק הולך וגובר. אני חושב שעד לנקודה זו, כולנו - כולל המבקר/ת האלמוני/ת - מסכימים על מה שקורה. אבל מאותו רגע, כשמחליטים שהגיעו מים עד נפש - האם ההחלטה עצמה מספיקה כדי להכניע את הכוח הפרוע של החלומות, להטמיע אותו בצורה לא מזיקה בחברה ולחזור לשגרה?

מלחה”ע אכן מספקת דוגמה למצבים קיצוניים שאנשים הסתגלו אליהם, אם כי ההסתגלות הייתה (א) זמנית - כמה זמן, למשל, היו יכולים תושבי לונדון להחזיק מעמד אילו ההפצצות לא היו נגמרות? ו(ב) מקומית - קל יותר להחזיק מעמד כשאתה יודע שיש מישהו אחר “שם בחוץ” שנלחם בשבילך, שיש תקווה לעתיד. ואילו במקרה שלנו, אם לא ייפול פתרון יצירתי במיוחד מהשמיים, אין תקווה ואין לאן לברוח. -עידו


חלק מההשפעות היו ארוכות טווח. כמדומני שעצם התפיסה “רזה זה יפה” מקורו במלחמה ההיא. אבל יש כאן עניין אחר שנראה לי ראוי להדגשה: הנטיה הטבעית של כולנו היא לחשוב בגדול - אסונות כבירים, מפלצות פולשות לערים הגדולות, כל כרטיסי האשראי הופכים לפילים ורודים, וכו’. צריך לזכור שעיקר ההשפעה, ביחוד בשנים הראשונות, מוגבל מאד, ומדובר באירועים קטנים יחסית - אך עדיין כאלה שישנו את פני החברה. למשל - אם מישהו מנמנם בעבודה וחולם על הבוסית שלו בלבוש חושפני, אבל טווח ההשפעה הוא רק מטרים ספורים. או אם חולם חזק במיוחד, יחסית לתקופה, גורם לגודזילה להופיע בחצר ביתו, אבל זו דמות הולוגרפית בלבד ואנשים יכולים לעבור דרכה. אולי בחלק מהמקרים התגשמות החלום כלל אינה נראית - אולי זה ריח, או תחושת מגע, או טעם של עוגת קצפת. בקיצור - יש הרבה ניואנסים קטנים לחקור, לצד השמחה הגדולה. (-ניר?)


אפשרות נוספת היא שהשינוי המהיר נגרם כתוצאה של תופעת החלומות, לא כתגובה לה. כלומר, אולי תופעת החלימה גורמת להשפעה סביבתית על מה שמוגדר כ”נורמטיבי”? אנסה להסביר: השינוי המהיר דומה קצת לחלום בעצמו, רגע אחד למעלה, רגע אחד למטה, רגע אחד הכל נורמלי ובאחר הכל מוטרף. האם התרבות האנושית עצמה במצב של חלום? האם חולמי העל איגדו את כוחם כדי לגרום להשפעה מהירה כזו? או שאולי כל זאת השפעה של כוח חיצוני כלשהו, שיצר את תופעת החלימה, וגם את ההסתגלות המהירה לה?

בקיצור, הסברים לשינוי המהיר אפשר למצוא, ואולי כדאי שנכניס הערה שיש “דעות חלוקות” לגבי הגורמים לשינוי החברתי המהיר, משהו לגרות אנשים להוסיף תיאוריות קונספירציה.

Steelight


ראה את עצמך חופשי להוסיף שינויים מהסוג הזה גם בלי להעלות אותם לדיון. :-) -Boojie

 
קו_זמן_דיון.txt · שונה לאחרונה ב: 2012/09/18 06:27
 
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki