סופת אקטופלסמה

הגדרה

סופת אקטופלסמה היא השם העממי לתופעת “גל חלם” בקנה מידה גדול מאד. גל חלם נוצר כאשר שייר חלום חדל מלהתקיים. עוצמתו והשפעתו של גל החלם תלויה בגודל שייר החלום, כאשר סופת אקטופלסמה היא תופעה נדירה בכל מקום פרט ליבשת אפריקה, ואף בה אין מדובר בתופעה שכיחה.

מילים נרדפות:

  • גל חלם (מדעי) - השם המדעי לגל הנוצר מהתפרקות שייר חלום.
  • סופת חלם (שגוי).
  • לחפש את טוטו (אמריקאי) - הסופה האמריקאית הגדולה ביותר הייתה בקנזס.

פירוט

סופות אקטופלסמה נצפו לראשונה זמן רב לפני אסון זמביה, אך סולם המדידה שונה לאחרי האסון. כל שייר חלום החדל מלהיות יוצר גל חלם, ואותם גלי חלם, בקנה מידה גדול, יוצרים סופות אקטופלסמה. מאחר ובאזור ארצות החלום נוצרים שיירי חלום ונהרסים בקנה מידה גדול ובתכיפות גבוהה, טורדות יותר סופות אקטופלסמה את יבשת אפריקה. ישנם חוקרים הטוענים כי תופעת ה”פטה מורגנה”, שהייתה ידועה שנים רבות תורמת אף היא לסופת האקטופלסמה.

את העובר על אדם הנלכד בסופת אקטופלסמה קשה לתאר. ניצולים מזמביה מתארים חוויה הדומה להילכדות בחלום ללא יכולת להתעורר: שינויים בתפיסת הזמן והמרחב, הזיות, ביעותים. הניצולים מתארים חוויות שונות בתכלית, אך בכולן ניכרת השפעת שלושה גורמים: טיב שייר החלום שיצר את הסופה, המקום הגיאוגרפי בו עברה הסופה, והאדם הנלכד עצמו. לדוגמא: מרבית האמריקאים שנלכדו בסופת קנזס וניצלו תיארו חוויות דומות לנעשה בסדרת הספרים “הקוסם מארץ עוץ”, גם אם לא קראו אותה.

עוצמת גלי החלם נמדדת לפי סולם פיק (על שם צבי פיק, חוקר ישראלי בתחום החלמות), שהחליף את סולם פרוסט (חוקר רוסי, השתתף בניסויי_מוסקווה). סולם פרוסט היה לוגריתמי, בעוד סולם פיק הוא לוגריתמי כפול. גל חלם בסדר גודל קטן ( 0.001 עד 0.01 בסולם פיק) אינו מורגש כלל בסביבתו. גל חלם בסדר גודל בינוני (0.01 עד 0.1 בסולם פיק) נוטה להשפיע על חלומות וחלמות בסביבה הקרובה, וגל חלם בסדר גודל גדול (0.1 עד 1 בסולם פיק) עלול לגרום חוויות כמו-חלומיות באזורו. גל חלם מעל לגודל זה (1 עד 10 בסולם פיק) נקרא גם סופת אקטופלסמה. סופת האקטופלסמה שנוצרה עם אסון זמביה משוערכת כ-7 בסולם פיק, והסופה הגדולה ביותר מחוץ לאפריקה הייתה סופת קנזס, שדורגה כ-4.6 בסולם פיק.

דיון

 
סופת_אקטופלסמה.txt · שונה לאחרונה ב: 2012/09/18 06:27
 
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki