נוגדי חלימה

הגדרה

טיפולים שמטרתם למנוע מהמטופל לחלם, בד”כ ע”י מניעת כניסה לשנת תע”מ.

מילים נרדפות:

  • עיקור/סירוס (גנאי)

פירוט

  • עוד בשלהי עידן התום, היו ידועות תרופות המונעות כניסה לשנת תע”מ, בעיקר ממשפחת נוגדי הדיכאון. בנוסף, היה ידוע כי פגיעות מוח מסוימות מונעות גם הן כניסה לשנת תע”מ.

אחד ממחקרי ההמשך הראשונים שבוצעו באוניברסיטת בן-גוריון גילה כי לתרופות מסוג זה יש השפעה משמעותית על הפחתת תופעות החלימה.

  • בימי ציד המכשפות, חלמים בעלי אמצעים שחששו לחייהם רכשו לא אחת בשוק השחור תרופות מסוג זה, וכך הצליחו להימנע מחלימה ולהגן על עצמם.

כמובן שלשימוש בתרופות אלה באנשים בריאים תופעות לוואי שונות, ועל כן השימוש בהן אינו מומלץ באופן נרחב.

  • בנוסף, במהלך שנות ההסלמה, עם פיתוחם של יישומים ותחומי כלכלה ואמנות שונים המתבססים על יכולת החלימה, ארגוני השמירה על חופש הפרט התנגדו באופן פומבי וקולני לשימוש בנוגדי חלימה.
  • בימים אלה מקובל שימוש מוגבל באמצעים אלה כדי להקל על מסייטים ואנשים לאחר טראומה.

במדינות רבות נהוגה מניעת חלימה כירורגית כאמצעי טיפול וענישה כנגד חלמים מסוכנים במיוחד.

אמצעים מקובלים למניעת חלימה

  • טיפול כימי - מתבצע בעיקר בעזרת תרופות ממשפחת נוגדי הדיכאון (MAO Inhibitors). תרופות מקבוצה זו הוכחו כיעילות במניעת חלימה בכ- 80% מהמטופלים.

תופעות הלוואי של התרופות ממשפחה זו כוללות הופעת פסיכוזות, חום גבוה ובחילה, וכן עליה חדה בלחץ הדם. אם המטופל צורך את התרופה ביחד עם מזון המכיל את חומצת האמינו טריפטופן, עלולה להיגרם הרעלת סרוטונין, המתבטאת בהפרשת יתר של סרוטונין ע”י מערכת העצבים המרכזית. הסכנה הגדולה ביותר נובעת משימוש בשילוב עם תרופות אחרות, אז התגובות הבין-תרופתיות עלולות להיות בלתי צפויות.

התרופה הנפוצה ביותר בשימוש מקבוצה זו היא הלופטוז.

  • טיפול כירורגי - מניעת חלימה כירורגית היא תהליך מסוכן ובלתי הפיך - התהליך הוא, בעיקרו, נזק מוחי.

עם זאת, בימים אלה ישנה אפשרות לבצע את הניתוח ע”י שילוב של טיפול בגלי קול ובהקרנה בלייזר, ללא ניסור הגולגולת ובכאב מינימלי.

דיון

 
נוגדי_חלימה.txt · שונה לאחרונה ב: 2012/09/18 06:27
 
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki