מכורים

הגדרה

חלמים חלשים עד בינוניים, שאינם יכולים לשלוט ישירות בחלומותיהם, אשר מתמכרים לשינה במטרה להפיק שיירי חלום רצויים כגון מזונות, אובייקטים מיניים וכו’.

מילים נרדפות:

  • סומנימאניה (מדעי)
  • ג’אנקים (עממי)

פירוט

כל חלם עשוי להפיק הנאה מפעם לפעם מתוצרי החלום שלו, אך שינה שנועדה לצורך זה בלבד (ובמיוחד כשהיא נעזרת בתרופות מעודדות שינה) נחשבת להפרעה נפשית שמזיקה לחיי היומיום של החלם. הרשויות הרפואיות ממליצות לשים לב לכל אדם שמתחיל לישון יותר מהרגיל, או שישן יותר מתשע שעות ביממה. גילוי מוקדם של התופעה יכול להקל על הגמילה ממנה.

תופעת ההתמכרות פגעה קשות בתעשיות הבידור השונות, שכן חלום מוגשם פרטי מביא לרוב לסיפוק רב יותר מזה המושג על ידי צריכה של מוצרי בידור המוניים. גורמים מסוימים ניסו להפיק רווחים מהתופעה על ידי מכירת רעיונות וקווי יסוד עלילתיים לצורך חלימה פרטית, אך נתקלו בקשיים בירוקרטיים מכיוון שבכך הם מעודדים, בעקיפין, את ההתמכרות המזיקה.

המכורים עצמם, וכן חוקרי שינה מסויימים, טוענים שכמו ההתמכרות למשחקי מחשב ול”אינטרנט” בעבר, התמכרות לשינה היא פיקציה, או לכל הפחות נדירה ביותר. משפט נפוץ מפי המומחים להתמכרויות הוא “אם זה לא מפריע למהלך החיים הנורמלי, זו אינה התמכרות”. כמו כן יש להבדיל בין מכורים למזון חלומות לבין דיאטת שינה, בה הישן אוכל רק את פרי חלומו כיוון שזה אינו מספק לגוף אנרגיה.

דיון

 
מכורים.txt · שונה לאחרונה ב: 2012/09/18 06:27
 
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki