חלמות פורנזית

הגדרה

שימוש בחלמות ובשיירי חלום לצרכים משטרתיים.

מילים נרדפות:

  • מז”פ חלומות (משטרתי)

פירוט

תחום החלמות הפורנזית הוא אחד השנויים במחלוקת שבין תחומי המומחיות המשטרתיים, אולם אין ספק כי הוא מניב תוצאות מרשימות ולעתים, בלתי צפויות. התחום נולד במפתיע במקרה מלכיאלי המפורסם, כאשר אשתו של אדם בשם מלכיאלי הבחינה ששיירי החלום שלו נוטים לעתים להיות מבעיתים במיוחד ועקובים מדם, ולבסוף פנתה למשטרה בחשד שהוא רוצח סדרתי. מלכיאלי זוכה לבסוף מכל חשד, כשהתברר שחלומותיו המחרידים אינם יותר מאשר מקריות, אבל פרסום המקרה הוליד גל של עדויות דומות, ולבסוף את פתיחתה הניסיונית של מחלקת חלמות פורנזית במשטרה, אשר נותרה על כנה מאז.
כשהתחום היה בחיתוליו, הוא הסתפק בניסיון לזהות בשיירי חלום של חשודים מידע אשר יוכל להוביל לגילוי עקבות ממשיים - פושעים לעתים קרובות חוזרים למקום הפשע בחלומותיהם, ושיירי החלום שלהם עשויים להכיל רמזים מרובים. אולם מאוחר יותר, התברר שלתחום יש עוד שימושים רבים.
כיום נעשה שימוש בחלמות פורנזית (לעתים בשילוב עם היפנוזה) לצורך חיזוק עדותם של עדי ראייה; לצורך אחזור פרטים נוספים על פשעים; כאמור לעיל, לצורך לכידת פושעים שחלומותיהם מסגירים אותם או חיזוק אשמתו של חשוד; וכן נראה כי מתבסס גם שימוש בשוטרים-חלמים המשתמשים ביכולת החלמות שלהם לצורכי חקירה במגוון דרכים מסקרנות שחוקיותן, לעתים, מפוקפקת. השימוש בחלמות פורנזית בבתי המשפט ממשיך להיות בעייתי ומידת הקבילות של ראיות כאלה שנויה מאוד במחלוקת.

דיון

 
חלמות_פורנזית.txt · שונה לאחרונה ב: 2012/09/18 06:26
 
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki