חלמות טיפולית

הגדרה

כינוי לשיירי חלום המאפשרים לאנשים מוגבלים להתגבר על מגבלותיהם לזמן מוגבל, וכן על שימוש בחלמות כעזר טיפול בבעיות רפואיות שונות. כמו כן, קיימות טכניקות טיפול שונות בפסיכולוגיה ופסיכיאטריה.

מלים נרדפות

  • החלמה מהירה (מסחרי)
  • סוּאֶניוֹתראפיה (פסיכולוגיה) - מספרדית, Sueño-terapia.

פירוט

נכים חולמים על היכולת ללכת. אנשים שהתעוורו חולמים לא פעם על היכולת לראות.

חלמות טיפולית הוא השם שהוצמד לשימוש בשרידי חלום אלה כדי לאפשר להם לתפקד, למשך פרק זמן המשתנה בהתאם לעוצמת החלימה של החלם, כאנשים רגילים. באמצעים טכנולוגיים שונים מוגברת הנכונות הטבעית של האדם לחלום את עצמו ללא המגבלה, ועל פי רוב הטיפול כולל התעוררות באמצע שנת החלום כדי לנצל כמה שיותר מזמן שיירי החלום. מספר מוסדות טיפוליים קיימים כדי לסייע למוגבלים לחלם את עצמם לצורך זה. פרדיגמת הטיפול המקובלת כוללת גם שימוש בקפה כדי לאפשר לאדם לבחור את הזמן בו הוא מוכן להתעורר, ובכך להעניק לו תחושה חזקה יותר של שליטה על חייו.

ההשלכות של השיטה אינן מוגבלות להתגברות על נכויות בלבד - גם חולים במחלות שונות הגורמות שחיקה וכאבים, כגון ניוון שרירים, מודרכים לחלום על עצמם בריאים, כדי למנוע או לעכב ככל האפשר נזק היקפי. לא פעם חולמים אנשים מבוגרים שהם בני עשרים וכוחם עודו במותניהם. ישנם מקרים מתועדים של אנשים אשר ניסו לנצל טכניקת חלימה זו כדי לחלום את עצמם משופרים - זכור במיחד מקרה "סינדרום סופרמן", שבו אנשים חלמו את עצמם בעלי היכולת לעוף. עשרות אנשים מתו בשנה זו כתוצאה מנפילות מגובה רב.

הטיפול הפסיכולוגי/פסיכיאטרי, סואניותראפיה, התפתח מהטיפול במוגבלויות פיזיות. בעיר מלגה שבספרד השתמש ד”ר סאביו בחלמות, תחילה, בשימוש המקובל, כדי לעזור לאנשים להסתגל לנכויות שלהם. לאחר מכן הבחין כי דינאמיקה מדומה עם בני משפחה וחברים עוזרת להתכונן למפגש האמיתי עמם. לאחר זמן מה, עבר לביה”ח לנכי נפש על שם ורוניקה הקדושה, שם התחיל שתי קבוצות במקביל. הקבוצה האחת, שנועדה לעזור למחלימים להשתלב בחברה, דימתה דינאמיקות חברתיות שונות כדי לעצב דרכי התנהגות נורמטיביות. (בקבוצה זו היו בתחילה בעיקר כאלו שחלו כילדים, אך לאט לאט נכללו בה גם כאלו שהחלימו לאחר שנים רבות של חוסר אונים מצד המערכת הרפואית). קבוצה זו נסמכה ברובה על ניסיונו הקודם של ד”ר סאביו עם נכי הגוף. הקבוצה השניה, שפתחה את דרכי הטיפול, הסתמכה על חלומות המטופלים לשם הכרת עולמם הפנימי. כידוע, לטיפול ברוב מחלות הנפש נדרש שימוש בנוגדי חלימה, כדי למנוע מהחולה לקבל אישוש חיצוני לתחושתיו. ד”ר סאביו הפחית את המינונים, וכך איפשר עצמו להכיר את עולמם הפנימי של מטופליו, וכן לבחון באופן ממשי את השפעת הטיפול התרופתי ותראפית הדיבור.

דיון

 
חלמות_טיפולית.txt · שונה לאחרונה ב: 2012/09/18 06:26
 
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki