חלמות המונים

הגדרה

חלמות המונים הוא תת תחום במחקר החלמות, העוסק בחלמות הנוצרת על ידי מספר רב של חלמים בו זמנית, באמצעות יצירת מוקד תודעתי מכוון. הדוגמא הבולטת ביותר לחלמות המונים היא תקרית זמביה.

מילים נרדפות:

  • חלמות המונית (שגיאה/גנאי) - לעיתים מופיע כשגיאה, ולעיתים כגינוי לחלמות החוזרים על עצמם, ומשותפים לאנשים רבים.
  • חלמות בנאלית (אומנותי) - בעיקר בהתיחס לחלמות המתימרת להיות אמנותית, ומראה השפעות בולטות של חלמות המונים.
  • חלמות פטריוטית (צבאי) - חלמות בשרות המדינה.

פירוט

ניסוי זמביה הראה מעל לכל ספק את כוחה של חלמות ההמונים, כוח שהיה רק משוער לפני כן. תחום מחקר זה בודק את השפעת חלמות ההמונים על המציאות, עוד מעידן התום. רוב החוקרים מסכימים שחלמות ההמונים אפשרית היתה רק בקרב אנשים מאותה תרבות ובאותה נישה סוציו-אקונומית, וכן היתה מוגבלת בכוחה, אך עם התגברות תופעת החלימה מחד, והצטמצמות הפערים התרבותיים מאידך, הפכה להיות כוח המעצב את המציאות לפחות באותה המידה בה הוא מעוצב על ידה.

ניסויים מעשיים בחלמות המונים נעשים כיום תוך ביקורת קפדנית, ראה פרוייקט גן עדן.
שימוש מסחרי אופייני מציגה חברת “חתונת החלומות”, שבה כמה חלמים חזקים (שאינם חלמי-על) שעברו התנייה מתאימה, בחיזוק חלמי המשפחה, מספקים עיצוב יחודי או קשה להשגה (למשל, קשת בענן מעל החופה). הדבר חוסך בניקוי ועיצוב, וכן מספק פתרון לעוגת החתונה - שלרב, אינה אכילה בעליל, בין עשויה אקטופלסמה ובין אפויה ממש.

חלמות המונים נוטה לפעול כאשר הכוונה היא לממש דבר שלכל משתתפי החלום יש תמונה אחידה למדי וברורה למדי שלו, ולכן מצליחה טוב ביותר כאשר היא מכוונת כלפי אלמנטים משותפים תרבותית (למשל, סמלים ורעיונות מוכרים היטב מהבידור והתקשורת) או כלפי אלמנטים ארכיטיפיים במהותם. כך, יהיה קל יחסית ליצור יער גנרי, או עותק של פסל החירות, בחלמות המונים, אבל יהיה קשה ליצור שכונת מגורים אידיאלית, משום שכל אחד מהחלמים המשתתפים יצייר אותה לנגד עיניו אחרת. (דוגמה ספרותית: החלום בטירת מיידן/כריסטופר פריסט).

דיון

 
חלמות_המונים.txt · שונה לאחרונה ב: 2012/09/18 06:26
 
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki