חלמות_מודעת

הגדרה

מצב תודעתי, חולם המגיע לצלילות או לידיעה במהלך החלום כי הוא חולם. במצב זה החלם מצליח לשלוט בחלומו באופן מודע ויוצר סביבו שיירי חלום באופן מודע, ולעיתים אף מעביר את החלומות עצמם אל המציאות באופן חלקי או מלא.

מילים נרדפות

חלום צלול (Lucid dream)

צלילות (Lucidity)

פירוט

עוד בעידן התום התרחשו מחקרים פעילים בנושא חלימה מודעת שהוכחה מדעית בשנות ה-80 של המאה העשרים. אפשר לציין את המחקרים הבולטים מביניהם שנעשו באוניברסיטת סטנפורד ובמוסדות פרטיים אחרים כמו זה של סטפאן לה-ברג. במהלך שנות ההתגלות וההסלמה מומנו עשרות מחקרים ממשלתיים במדינות שונות בנושא חלימה מודעת בהקשר לחלמות. המסקנה הבסיסית ביותר שנתקבלה היא כי חלמות מודעת בהכרח מייצרת מידה פחותה של שיירי חלום ואקטופלסמה, ונוטה להתממש בצורה פחותה במציאות מאשר חלמות טבעית. מאוחר יותר התברר כי רק חלמי-על במצב של חלמות מודעת יכולים להפיק כמות מספקת של אקטופלסמה על מנת לייצר שיירי חלום יציבים מספיק במהלך חלמות מודעת.

יש לציין כי מחקרים בתחום זה נמשכים כל הזמן והם מהווים את הבסיס והכלי עליו נשען כל המדע ההולך ומתפתח בנושא החלמות. השיטות הישנות שנתגלו לייצור חלומות מודעים היו שמירה על יומן חלומות וביצוע בדיקת מציאות. במהלך שנות ההתגלות וההסלמה נערכו מחקרים רבים של גופים ממשלתיים ואקדמיים שונים בנושאי החלמות המודעת. במהלך בתקופת ההתאוששות בתפתחו סגנונות מדיטציה, יוגה וטיפולים כימיים שונים המאפשרים לחלמים להשיג שליטה בחלומותיהם באופן חלקי או מלא.

דיון

 
חלימה_מודעת.txt · שונה לאחרונה ב: 2012/09/18 06:26
 
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki