זכויות חיים

הגדרה

לאדם יש זכויות על כפיליו, גם אם לא הוא יצר אותם. זכויות חיים קודמות לזכויות יוצרים.

מילים נרדפות:

  • חוק הכפילים (עממי)

פירוט

הופעת הכפילים שינתה את פני תעשיית הבידור האמריקאית. למה לשלם הון תועפות לשחקן ולאפר אותו, כדי לגבות כסף מהמצטלמים עמו? למה לערוך מופעי חקיינים עם פלייבק כשאפשר לערוך מופעי כפילים עם פלייבק? מפיקים רבים בתעשיית הבידור ניצלו את הופעת החלמות כדי לחסוך בעלויות המשכורות של בדרנים, שחקנים וזמרים. אמנם בתחילה הדבר גרם בעיות שונות - כפילים הנמסים באמצע הופעה גרמו לקהל לדרוש את כספו בחזרה, למשל - אך רובן נעקפו עם הופעת חלמי-על. למה לשלם מיליוני דולרים לכל כוכב כשאפשר לשלם מיליונים רק לחלם-על?
הקהל חש מרומה, ובצדק. קל לזהות כפילים, בדרך כלל. (יוצא דופן בהקשר זה הוא קרלו שוורצברד, הפסיכולוג הידוע שהתגלה כחלם על. הוא דרש זכויות יוצרים על כפיליו, טען שהם יצירות מקוריות ועזרי הוראה שלא זכאים לחסיון רפואי. זכור לכולם המקרה הסבוך בו תבע אותו אחד מהכפילים יציר-מוחו בטענה שאם לא די בכך שנוצר עם תסביכים שונים כמקרה לדוגמא, כעת פיתח תסביכי זהות הנובעים מהיותו כפיל).
כמה מקרי אלימות ואף רצח קרו עקב חשיפת כפילים שנועדו למטרות מיניות על ידי בני הזוג או ההורים של מושא החלום. אלו, על פי רוב, לא חשים מבוזים או מאוימים, ולפיכך לא מהססים לפעול, ביד חזקה ובזרוע נטויה, כדי להגן על יקיריהם.
בשנת 2026 תוקן חוק זכויות היוצרים האמריקאי, והוכנס לתוכו סעיף הקובע כי שימוש בכפילו של אדם ללא ידיעתו ואישורו דינו מאסר. החוק לא השתלט על כל המקרים, אך עצם קיומו עזר להשתלט על התופעה: חלמי כפילים סדרתיים נוטים לפנות לרשויות ולבקש תרופות נוגדות חלימה, המגיעות להם בהוזלה ניכרת (ע”פ סעיף 1132/ג בחוק).
חוקים דומים נחקקו במהלך השנים שלאחר מכן באירופה וברוב העולם. בסין לא נחקק חוק כזה מעולם.

דיון

 
זכויות_חיים.txt · שונה לאחרונה ב: 2012/09/18 06:26
 
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki