ואז התעוררתי

הגדרה

כינוי לז’אנר הכולל של עלילות אימה ומתח שמבוססות על חלמות ובפרט על הפחד שהתעורר בציבור ממנה.

מילים נרדפות:

פירוט

בניגוד לעידן התום, שבו שתי המילים “ואז התעוררתי” ייצגו סוף בנאלי וקלישאי שאפיין עלילות שיוצריהן לא ידעו כיצד לסיים כראוי, לאחר הופעת החלמות צמד מילים אלו מגלמות בתוכן מתח רב, וזכו לכן לעדנה מחודשת ככינויו המוכר של ז’אנר האימה והמתח המבוסס על התנגשותו הלא נעימה של הגיבור עם שיירי חלום. ביצירות מעין אלה אופייני לראות שיירי חלום הקמים על יוצרם לכלותו (ולכן יש הרואים בתמות המוצגות בז’אנר זה המשך ישיר של תסביך פרנקנשטיין), גיבורים הפוחדים ללכת לישון ומגוון תעלומות רצח וזוועה בחדר נעול.

חוקרי תרבות רואים בסרט “נסיך החלומות” של פ”ו אומברנד את הסנונית הראשונה בז’אנר זה, אולם קשה לקבוע מסמרות באופן נחרץ, שכן בסרט זה - אשר בו נסיך חלומותיה של נערה רומנטית משתלט בהדרגה על חייה ומבתר ממנה איברים לילה אחר לילה בלי שאיש יבחין שדבר-מה אינו כשורה - הקביעה אם מדובר בחלמות או בסוג אחר של יציר דמיון או מפלצת לילית גרידא אינה מוחלטת.

תת-ז’אנר ייחודי בז’אנר זה הוא הז’אנר הפסיכולוגי, אשר זכה גם לכינוי המזלזל “סרטי אמא’לה”, אשר עושה שימוש בתכני חלום ארכיטיפיים - בפרט פרוידיאניים - כדי לחולל אימה. באופן אופייני ליצירות מעין אלה, הדמויות הרודפות את הגיבור מחלומותיו הממומשים נוטות להיות דמויות של בני משפחה אתם יש לו קונפליקטים לא-פתורים, ובפרט דמות האם אשר הופכת במהלך היצירה למפלצת מאיימת ומכלה, ומכאן כינויו של תת-הז’אנר.

דיון

 
ואז_התעוררתי.txt · שונה לאחרונה ב: 2012/09/18 06:26
 
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki