הוליהייז

הגדרה

אמנות חלום קולנועית: תעשיית הסרטים לאחר שהתחילו לשתף חלמים בהפקות סרטים, וכן סרטים (ושאר מיני בידור) שמקורם בחלומות עצמם.

מילים נרדפות:

פירוט

עולם החלומות השפיע, כמובן, גם על הוליווד - בצורה הולכת ומתגברת. אחרי הגל הראשון של סרטים גרועים עם “חלום” בכותרת, התחילו לנסות לנצל את החלמים בצורות יותר מוצלחות. עד מהרה, נסתבר כיותר פשוט ויותר זול להביא חלמים כדי לייצר את האביזרים, התפאורה, ואפילו את השחקנים עצמם. מבקרים צחקו שהסרטים שיצאו מהוליווד היו עכשיו עם עוד פחות תוכן סולידי מאי פעם, והתחילו להשתמש במונח “הוליהייז” עבור כל אותם הסרטים שהשימוש שלהם בחלמות היה יותר מרשים מאיכות הסרט עצמו.
אם זאת, גם בסרטים שהושקע בהם יותר מאשר רק החלמות, למעבר היתה השפעה ניכרת. קשה מאוד לדייק בפרטים קטנים בחלום, על כן הרבה מסרטי הוליהייז נראים טיפה... משונים, מעוותים, סוריאליסטיים בצורה שמאוד קשה לשים עליה את האצבע. ישנם אנשים שלא יכולים להסתכל על סרטי הוליהייז בלי שהעיניים שלהם ידמעו. בינתיים, חלמי הוליהייז פתחו סגנונים והתמחויות, וזכו גם הם לתהילה ולהוקרה - במקרים רבים אפילו יותר מהשחקנים עצמם. בנוסף, היו לא מעט תקריות כגון שחקנים בסרט פנטזיה שלפתע נדרשו אכן להרוג את הדרקון מהסרט, וכן סרטי פספוסים בהם תחפושות ותפאורה מתפוגגות באמצע סצנה.

המונח “הוליהייז” הורחב להכיל גם כל אמצעי בידור שמקורו מחלום - לדוגמא כשחלם יוצר ספר, או דיסק, או עמוד תווים. כמעט בכל המקרים (למעט בודדים, שבהם בדרך כלל מדובר בחלם שחלם על יצירה ספציפית שכבר מוכרת לו היטב), היצירה נראית כמו נונסנס מוחלט - הספר מלא במילים אקראיות חוזרות על עצמם שוב ושוב; בדיסק שומעים את החיפושיות מקריאים תרגילי מתמטיקה.
הרבה חלמים מנסים לרכוש לעצמם יצירת אומנות בקלות, לדוגמא על ידי חלום על הספר “מבוך זנזיבר, מאת חיים ח. חלומי,” שבמקרה על הכריכה שלו מוזכר גם עיבוד לסרט ומספר פרסי אוסקר. נסיונות אלו תמיד מעלים סרק; התוצאה תהיה נונסנס הוליהייז קלאסי.
ישנם בודדים ואף קבוצות שמייחסים לתוצרי הוליהייז חשיבות רבה; הם אוספים אותם ומחפשים בם משמעויות נסתרות מעולם החלומות.

דיון

 
הוליהייז.txt · שונה לאחרונה ב: 2012/09/18 06:26
 
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki